Majú typickú vôňu, prežili tisícročia a japonskí cisári ich nosia na hrudi ako najvyššie vyznamenanie.

 

Chryzantéma je kvetom úcty a u nás aj symbolom jesene a Dušičiek. Docieliť, aby mali pekný tvar, správnu výšku a kvitli v tomto období, je hotové umenie. Rodina Semanovcov z Trnovca nad Váhom vie o tom svoje a radi poradia aj vám. Každoročne na Sviatok všetkých svätých rozkvitnú cintoríny. Stovky chryzantém rôznych farieb a veľkostí skrášľujú miesta posledného odpočinku našich blízkych. Málokto sa však zamýšľa, koľko úsilia sa skrýva za ich vypestovaním a že práve tento kvet nosia na hrudi pripnutý aj japonskí cisári.

Rodina Semanovcov sa pestovaniu chryzantém venuje už 16 rokov. Za ten čas im rukami prešli tisíce kvetov. „Sadenice objednávame z katalógov. Tento rok máme chryzantémy z Belgicka a Francúzska, asi tak dvadsať odrôd, ale každý rok skúšame aj nové a zisťujeme, čo sa osvedčí. Zatiaľ sa najlepšie prispôsobujú našim klimatickým podmienkam belgické,“ hovorí pestovateľka Alena Semanová (58).

 

Z jedného druhu je vyšľachtených viacero farieb – biele, žlté, červené, tmavooranžové, fialové, ale sú aj odrody dvojfarebné. Všetky sú vhodné na cintorín i na skrášlenie obydlia. Ľudia si tiež radi chryzantémami a tekvicami vytvárajú jesenné dekorácie,“ vraví. Odborníkom v rodine na pestovanie kvetov je však syn pani Semanovej Martin (35), ktorý vyštudoval vysokú školu zameranú na záhradníctvo. „Okrem farieb sa záhradné chryzantémy odlišujú aj veľkosťou kvetu a ich hustotou. Toto všetko ovplyvňuje každoročný dopyt na trhu,“ vysvetľuje Martin.

 

Aj chryzantémy teda podliehajú módnym trendom. A ktoré sú najviac žiadané tento rok? „Tento rok sú to najmä žlté a biele s drobnými kvietkami, ktoré sú na kvety bohatšie, ale zase je to vec vkusu,“ pokračuje odborník. „Minulý rok sa nepredávali žlté a bol dopyt po tmavočervených, ktoré sú tiež obľúbené. Každému sa páči niečo iné.“ A čo je pri pestovaní chryzantém najdôležitejšie? A ako ich na hroboch udržíte pekné čo najdlhšie? Rodina Semanovcov ponúka zopár rád.

Výzdoba okien a balkónov
Žiadané sú aj črepníkové chryzantémy s jedným či dvoma výhonmi a kaskádovité chryzantémy sú popri muškátoch veľmi vhodné na skrášlenie balkónov a okien domácností.

Veľmi pekné sú aj zakrpatené odrody japonského pôvodu, ktorých kvietky majú iba 4 cm priemer. V Amerike sa tešia obľube žltokveté chryzantémy s drobnými kvietkami ponpónkovitého tvaru nazývané Nugety, ale aj ružové M. Clarise, biele Irena a Chicago Pearl, bronzové Fire Bird a mnohé iné. U nás sú vhodné na výzdobu terás a okien.

Ako sa starať o najobľúbenejšie dušičkové kvetiny

Rozmnožovanie
Chryzantémy rozmnožujeme vrcholovými odrezkami, ktoré nijako zvlášť neupravujme. Vylamujeme ich z materskej rastliny tak, aby mali aspoň tri vrchné listy.

Odrezky pozapichujeme do malých črepníkov naplnených kompostovou zeminou. Vrcholové odrezky zapichnuté do zeme zakorenia v optimálnych podmienkach asi za tri týždne.

Po dobrom zakorenení zaštipneme hlavnú stonku odrezka nad štvrtým až šiestym listom, aby sme podporili rozkonárenie rastliny. Ak chceme docieliť pevné a veľké kvety, vyštipneme aj bočné výhonky v pazuchách listov.

Presádzanie
Rastliny vyberáme z črepníka i s koreňovými balmi a vysádzame ich do voľnej pôdy v záhrade. Nesmieme pri tom zabudnúť na ich budúce rozmery, preto ich sadíme dostatočne ďaleko od seba. Každú rastlinu podporíme kolíkom.

Vysádzanie a zálievka

Chryzantémy si nevyžadujú špeciálnu pôdu, stačí záhradný alebo rašelinový substrát. Sadenice sa vysádzajú v júni, ale aj neskôr. Závisí to od toho, aké vysoké ich chcete mať. Závlaha je dôležitá, pretože sucho neznášajú, takže ich treba výdatne polievať. Pôda nesmie byť suchá, ale ani príliš presiaknutá vodou, aby korene nezhnili.

Tvarovanie

Z mladých výhonkov sa odštipkávajú vrcholce, čím sa tvaruje rastlina a zabezpečuje sa, aby mala dostatok kvetov.

 

Ani teplo, ani dážď

Horúce počasie chryzantémam škodí. V prípade veľmi teplých dní kropte vodou celé rastlinky. Chryzantémy však nemajú rady ani príliš daždivé počasie. To neprospieva kvetom a ani tvaru, ktorý by mali rastlinky mať. Navyše priveľa dažďa môže spôsobiť hnednutie listov.

Škodcovia

V septembri sa zvyknú objaviť vošky, ale nie je to každý rok. Závisí to od počasia. Vtedy treba rastliny postriekať vhodným insekticídom. Ak sa vyskytnú plesne, tak zasa fungicídom.

Kvitnutie

Závisí od skorosti odrôd a tiež od jesenných teplôt. Načasovanie kvitnutia na Pamiatku zosnulých je veľmi náročný proces, asi najviac závislý od počasia. Chryzantémy kvitnú od septembra niekedy až do polovice novembra, ak nezaúraduje mráz. Veľkosť kvetu je v rozpätí od 3 cm až do 7 cm, ale závisí to od odrody. Tie, čo majú menšie kvety, kvitnú bohatšie.

Najvhodnejšie kvety

Na farbe nezáleží, dôležité je vybrať si rastlinku, ktorá má okrem rozkvitnutých kvetov ešte aj veľa pukov. Tam je predpoklad, že bude dlhší čas rozkvitnutá. Doma alebo na cintorínoch stačí rastlinku len polievať. Dĺžku kvitnutia ovplyvňuje teplota vzduchu a tiež odroda.

Mráz

Najväčším nepriateľom chryzantém je mráz, ktorý môže kvety poškodiť. Ak sa v noci vyskytne mráz, treba kvetinu prikryť textíliou a na druhý deň ju opatrne odstrániť, aby sa kvety nepoškodili.

Zakopať do záhradky

Keď už chryzantéma odkvitla a pomníkom na cintorínoch na kráse nepridáva, treba ju zobrať domov. Ak ju chcete uchovať aj na ďalší rok, najlepšie je zasadiť ju do záhrady. V takom prípade z rastlinky odstrihnite len kvety. Nikde však nie je záruka, že v zime nevymrznú, pretože pochádzajú z miernejšieho podnebia, ako je naše. Navyše, niektoré druhy sú citlivejšie.

Odložiť do pivnice

Ak záhradku nemáte, chryzantému odložte do pivnice alebo do garáže, kde sa teplota pohybuje okolo nuly. Ak je miestnosť teplejšia, potrebuje rastlinka svetlo. Stonky odstrihnite nad zemou, lebo aj tak odumrú. Počas zimy nesmiete zabúdať ani na primerané polievanie. Zem musí byť mierne vlhká. Koľko potrebuje rastlinka vody, odhadnete podľa toho, aká je zem v črepníku. Nesmie byť ani príliš ťažká, ale ani ľahká, vysušená.

Odkiaľ pochádza chryzantéma

 

Chryzantéma je trváca jesenná rastlina, ktorá pochádza z Číny. Tam bola kultivovaná už v 15. storočí pred n. l., odkiaľ sa rozšírila do Japonska. V Japonsku je záhradná chryzantéma znakom cisárskeho dvora, národným kvetom a aj najvyššie japonské vyznamenanie nesie meno tohto kvetu. Do Európy sa niekoľko odrôd chryzantém (nie pôvodný druh) dostalo v 17. a 18. storočí.