Proti čomu cesnak chránime morením

Ide nám o potlačenie hubových chorôb, háďatká zhubného a vlnovca cesnakového.

Hubové choroby cesnaku

Cesnak v priebehu jeho vegetácie môže napadnúť niekoľko rôznych hubových chorôb, napríklad:

  • Fusarium spp.
  • Botrytis spp.
  • Sclerotium cepivorum
  • Penicillium spp.

Hubové choroby spôsobujú u cesnaku rôzne poškodenia na listoch, koreni a strúčikoch. Postupne dochádza k žltnutiu a vädnutie listov. Ku skracovaniu koreňov a poškodenia podpučia. U strúčikov môže pri skladovaní dochádzať vplyvom napadnutia ku "práchniveniu" a hnilobe.

Háďatko zhubné

Rastliny napadnuté týmto veľmi malým škodcom (cca 1 mm) sa deformuje. Poškodená rastlina následne hnije.

Vlnovník cesnakový

Vlníkovník (Aceria tulipae) patrí medzi roztoče. Listy mladých rastlín cesnaku sa po napadnutí krútia, kučeravejú a žltnu. Väčšinou sa uvádza, že sa morí pre háďatka, ale jeho výskyt je veľmi malý, a preto je morenie sulku hlavne proti vlnovníkom.

Čím cesnak ochrániť

Pre morenie cesnaku pred výsadbou sa najčastejšie používajú dva prípravky:

  • Sulka K, Sulka Extra
  • Rovral AquaFlo

Sú k dostaniu v rôznych baleniach  vhodných ako pre veľkopestovateľov, tak aj pre menšich záhradkárov. Prípravky možno kúpiť samostatne alebo v súprave, zabalené v jednej krabičke

Postup morenie cesnaku - ako a kedy cesnak moriť?

Základné pravidlo znie: cesnak moríme pred výsadbou. A za druhé: najskôr moríme Sulkou a následne Rovralom. A teraz trochu podrobnejšie.

  1. Cesnak rozdelíme na strúčiky
  2. vložíme do pripraveného roztoku
  3. vyberieme a usušíme.

SULKOU moríme po dobu 6-12 hodín. Rozdelené strúčiky uložíme do pripraveného 5% roztoku a necháme uvedenú dobu pôsobiť. Strúčiky vyberieme a usušíme. Tesne pred výsadbou urobíme druhe morenie prípravkom Rovral proti hubovým chorobám. Toto druhé morenie je len krátke po dobu 20 minút.

Oschnuté strúčiky následne vysádzame.

Niektorí pestovatelia tiež odporúčajú skoršie morenia SULKOU. Možno moriť cesnak aj dlhšiu dobu pred výsadbou, napríklad na začiatku septembra. Strúčiky uložíme do pripraveného roztoku na cca 12 hodín a po vybratí vysušíme. Takto namorené strúčiky uložíme na suché vetrateľné miesto.

Aksamitník proti háďátku

Na Háďatka možno na záhrade, a nie len do porastov cesnaku, použiť aksamietnica (niekto mu hovorí afrikán). A to aksamietnica Ground control.

Listy aksamietnic majú špecifickú vôňu, ktorá je daná obsahom sírnych derivátov. Ako najúčinnejšia sa ukázala odroda Ground control.

Ďalšie tipy pre úspešné pestovanie cesnaku

Tu ide hlavne o správny výber sadby a termín výsadby.

Na pestovanie používame len kvalitné uznanú sadbu.

Ak použijeme nekvalitné, nezdravú alebo ako sadbu použijeme čínsky cesnak úspech nečakajme. Cesnak nebude veľmi prospievať a veľmi ťažko prečká zimu.

Termín výsadby volíme ku koncu jesene. Základné odporúčanie znie: výsadba cesnaku by sa mala vykonávať až vtedy, keď teploty sú pravidelne pod 9 stupňov. To mám zaisťuje ochranu pred napadnutím fusárií na ktoré morenie nepôsobí.

Medzi ďalšie typy pre úspešné pestovanie patrí striedanie plôch na ktorých cesnak pestujeme. Cesnak by sa nemal vysádzať na rovnaký pozemok v intervale kratšom než 4-5 rokov.

Cesnak je zdravý a mať kvalitné cesnak zo svojej záhradky je ďalšie plus. Dajte sa do toho!

pozrite tiež : Ing. Jan Kozák - Šľachtenie cesnakového sadiva

Sulka K, Sulka Extra

Přečtěte si více na:
Sulka K, Sulka Extra

Přečtěte si více na: